Iniekcja domięśniowa - dokładny instruktaż, video, zdjęcia a także porady doświadczonych "pacjentów"


Wstęp.

Iniekcja domięśniowa jest bardzo dobrym sposobem podawania leków ze względu na szybkie działanie podawanego środka. Po wstrzyknięciu medykamentu jest on powoli wchłaniany do krwiobiegu. Jest to najbezpieczniejszy ze znanych sposobów iniekcji. Oczywiście także tutaj należy zachować daleko idącą ostrożność. W niniejszym artykule postaram się opisać w jaki sposób podawać lek pacjentowi z zachowaniem maksimum bezpieczeństwa. Pamiętaj jednak, że autor tego artykułu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za rady użyte w niniejszym opracowaniu. Jeżeli nie chcesz lub nie potrafisz zrobić sobie sam zastrzyku to udaj się do wykwalifikowanej pielęgniarki, która zrobi to za ciebie. Myślę jednak że iniekcja domięśniowa jest na tyle prostym zabiegiem, że możemy przeprowadzić go sami lub przy pomocy kogoś bliskiego. Więc zaczynamy:

1)Sprawdź zalecenia lekarza i uzyskaj odpowiednie medykamenty - pamiętaj, że bardzo ważne jest aby wszystkie zastrzyki były kontrolowane i zalecane przez lekarza. Może być to spokojnie lekarz pierwszego kontaktu. Niech on rozpisze ci odpowiednie dawkowanie. Może to być także wykwalifikowany farmaceuta. Pamiętaj aby nie dobierać sobie dawki samemu ani także nie słuchać rad kolegów czy wpisów na forach internetowych. Od tego zależy twoje zdrowie i życie więc lepiej postarać się o radę wykwalifikowanego personelu medycznego.

2)Przed zabiegiem bardzo dokładnie umyj ręce - najlepiej przy użyciu odpowiednich środków odkażających, jednak jeżeli takowych nie posiadasz to użyj wody i mydła.

3)Przygotuj odpowiedni sprzęt. Będziesz potrzebował:

a) Strzykawki i igły jednorazowego użytku
b) Podkładki antyseptyczne
c) Bandaże samoprzylepne

Pamiętaj nie wykonuj zabiegu będąc samemu a jeżeli wykonujesz zastrzyk innej osobie mniej pewność, że w każdej chwili będziesz mógł uzyskać kontakt z lekarzem lub pogotowiem ratunkowym. Zdarza się bowiem, że pacjent po podaniu leku dostaje wstrząsu anafilaktycznego, który bezpośrednio prowadzi do zatrzymania akcji serca. Takie przypadki zdarzają się raczej rzadko nie mniej jednak należy zachować daleko idącą ostrożność. Postaraj się także przed podaniem danego leku sprawdzić czy pacjent nie jest uczulony na wstrzykiwany środek medyczny.

4)Zamontuj igłę do strzykawki:

a) wybierz odpowiednią igłę - długość igły powinna być uzależniona od rodzaju iniekcji domięśniowej. Jeżeli wykonujemy iniekcję podskórną to potrzebujemy stosunkowo krótszej igły od tych, których użyjemy podczas iniekcji śródmięśniowej. Najlepiej w czasie zakupu igły zapytać sprzedawcę o odpowiedni rozmiar.
b) wybierz odpowiednia strzykawkę - pamiętaj że musi mieć ona odpowiednią pojemność tak abyśmy mogli pomieścić nasz lek. Pojemność strzykawek podawana jest w centymetrach sześciennych.
c) Sprawdź czy opakowania igieł i strzykawek nie zostały naruszone. Nawet najmniejsza dziurka może doprowadzić do zanieczyszczenia czego konsekwencją może być bardzo niebezpieczne zakażenie.
d) Po ostrożnym wyjęciu strzykawki sprawdź jej tłok. Spróbuj poruszać nim nieco w dół i w górę. Naczelną zasadą jest że tłok musi chodzić płynnie aby nie doszło do sytuacji zablokowania się tłoka w czasie iniekcji. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości co do działania tłoka - wyrzuć strzykawkę o weź inną.
e) Rozpakuj igłę trzymając za plastikową osłonę. Pamiętaj aby nigdy nie dotykać jej metalowych części aby nie narazić jałowej części na zakażenie.
f) Zamontuj igłę do strzykawki. Nałóż igłę na strzykawkę a następnie dokręć ją upewniając się, że jest dobrze zamontowana.
g) Zdejmij osłonę z igły. Trzymając całość pionowo pociągnij osłonę do góry.
h) Sprawdź czy nie ma wad. Sprawdź czy igła nie ma szczerbień lub w którymś miejscu nie jest zanieczyszczona.
i) Nałóż z powrotem osłonę na igłę a całość odłóż w sterylne, bezpieczne miejsce.

5)Sprawdź datę ważności leku.

6)Przygotuj pacjenta - jeżeli wykonujesz lek innej osobie ważne aby przed podaniem upewnił się że:

a)Przede wszystkim sprawdź czy pacjent nie miał wcześniej alergii na jakiś podawany lek. Jak już wcześniej pisaliśmy może do doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego. Jeżeli nie jesteś pewien czy pacjent jest uczulony na daną substancję najlepiej wstrzymaj się z podawaniem leku.
b)Jeżeli podajesz lek kobiecie, spytaj się ją czy nie jest w ciąży. Podawanie leków kobietom ciężarnym może doprowadzić do zaburzeń płodu a nawet poważnych wad wrodzonych u dziecka.
c)Należy zapewnić osobie biorącej lek maksimum prywatności szczególnie w momencie gdy lek podawany jest w pośladki lub udo.
d)Poinformuj pacjenta o sposobie podawania leku oraz wszystkich czynnościach jakie zamierzasz wykonać w jego trakcie.

7)Wybranie miejsca iniekcji leku - Zasadniczo mamy tu kilka możliwości, które po krótce opiszemy poniżej:

a) Iniekcja do pośladkowa - najbardziej preferowany sposób iniekcji ze względu na to iż w pośladkach mięśnie są grube a także dlatego że używamy ich często w trakcje naszej codziennej aktywności co powoduje że ich nieustanne masowanie a co za tym idzie całkowite wchłonięcie wstrzykiwanej substancji. W czasie dokonywania iniekcji w pośladki należy pamiętać by:


Zastrzyk w pośladki - film poglądowy


b)Iniekcja w mięsień boczny uda - miejsce prawidłowego wstrzyknięcia jest o szerokość dłoni powyżej kolana do szerokości dłoni poniżej pachwiny lub stawu biodrowego. Wstrzykując poza tym obszarem możesz natrafić na kości, nerwy lub naczynia krwionośne. Pamiętaj by:


Film przedstawia jak zrobić samemu iniekcję domięśniową w mięsień boczny uda.


c)Ramię (mięsień naramienny) - tutaj obszar wstrzykiwania jest ograniczony od góry przez dolną krawędź kości łopatkowej a od dołu przez linię pachwiny. Pamiętaj że:


Iniekcja w ramię pacjenta


8) Zdezynfekować miejsce wstrzyknięcia - użyć do tego wacika nasączonego alkoholem. Masować tak nasączonym wacikiem miejsce iniekcji ruchami okrągłymi w kierunku od środka na zewnątrz.

9)Zdjąć plastikową osłonę igły. Zrobić to szybkim pionowym ruchem unikając zginania igły a także dotykania jej.

10)Przygotowanie do iniekcji:

a) Napnij skórę kciukiem ręki (nie dominującej) ponieważ igła wchodzi lepie w skórę napiętą niż rozluźnioną.
b) Przed iniekcją zagaduj pacjenta aby odwrócić jego uwagę.

11)Wkłucie się w mięsień:

a) Trzymaj strzykawkę mocno między kciukiem a palcami ręki dominującej.
b) Przesuń strzykawkę w miejsce wstrzyknięcia tak aby igła znajdowała się pod kątem 90 stopni do powierzchni skóry.
c) Szybkim ruchem prostym dokonaj wkłucia igły w mięsień. Szybkość działania minimalizuje ból u pacjenta.

12)Zassanie strzykawki:

a) Zwolnij rękę trzymające i napinającą skórę.
b) Delikatnie przesuń rękę na tłok strzykawki.
c) Odciągnij tłok aż pojawi się niewielki opór.
d) Sprawdź czy w strzykawce nie pojawiła się krew. Jeżeli tak się stało to:

Pojawienie się krwi przed wstrzyknięciem może oznaczać, iż zostało naruszone naczynie krwionośne. Podanie leku bezpośrednio do naczynia krwionośnego może spowodować bardzo złe skutki dla zdrowia pacjenta ponieważ wówczas cały lek jest dostępny od razu dla organizmu.

13)Wprowadź lek do mięśnia:

a) Przytrzymywać strzykawkę ręką niedominującą
b) Połóż kciuk ręki dominującej na tłok a palce pod hak strzykawki.
c) Rozpocznij wstrzykiwanie wciskając powoli tło ruchem do dołu.
d) Upewnij się że lek jest w ogóle wstrzykiwany ponieważ lek który zostanie w igle w momencie wstrzykiwania uwolni się do tkanki podskórnej co może spowodować jej uszkodzenie.

14)Wyjęcie igły:

a) Wacik nasączony alkohole trzymaj powyżej miejsca wstrzyknięcia
b) Wyciągnij igle stanowczym ruchem pod kątem 90 stopni.
c) Masuj nasączonym wacikiem miejsce iniekcji
d) W miejsce iniekcji przyklej mały plasterek.

15)Obserwacja pacjenta - należy obserwować reakcję pacjenta w ciągu kilku minut po podaniu leku. W tym czasie można rozmawiać z pacjentem o wykonanym zabiegu a także o dalszym jego postępowaniu.

16) Usunięcie wszystkich jednorazowych materiałów wykorzystanych w czasie iniekcji ze szczególnym uwzględnieniem usunięcia jednorazowych strzykawek i igieł.


Film prezentujący prawidłowe miejsca iniekcji oraz samą czynnść iniekcji domięśniowejPoniżej prezentujemy opinie osób, które zastrzyki wykonywały i mają w tym jakieś doświadczenie:

Zdravko (autor):
"Napewno największym problemem jest psychiczne przełamanie się. Szczególnie trudne u osób mających tendecję do mdlenia na widok igły :) Spokojnie, po dokładnym przeczytaniu instrukcji wykonanie takiego zabiegu naprawdę nie jest trudne. Oszczędzi nam to za to z pewnością sporo pieniędzy, które musielibyśmy wydać na wykwalifikowaną pielęgniarkę. Myśle, że jak z wieloma rzeczami tak i tutaj najtrudniejszy jest pierwszy raz. Później już idzie z górki... "

Roman:
"Mogą sie pojawić różne problemy np. niebezpieczeństwo trafienia w nerw kulszowy, jak go walniesz to mozesz byc sparalizowany. Istnieje także duze prawdopodobienstwo zakażenia. Ważne jesy czy stosujecie na waciku spiritus oraz czy dbacie o to by wyczyscic gumke na fiolce i flakonie. Ciągnięcie tłoczka też jest ważne ale zawsze tzreba pamietac że raz czasami może niewystarczyć. Ja znam dwóch kolesi co wlecialo im do żyły - karetka i obserwacja, serduszko ledwie pzreciągło ten olejek pzrez siebie ..."

Gicior:
"Osobiście nie polecam strzykawek z Polfy. Za każdym razem gdy robię aspirację (odciąganie tłoczka by zobaczyć czy pojawi się krew-przyp.red.) to zamiast powietrze wyciąga mi jakby takie spienione powietrze - trudno powiedzieć jak to nazwać. W każdym razie jak stosuje strzykawki zagraniczne to nie mam tego problemu..."

Albatros_mały:
"Czasami zdaża się, że pierwszy strzał nie wyjdzie idealnie i mamy odrętwiały tyłek. Jeżeli przy pierwszym strzale za szybko się wciśnie sok i nie rozmasuke na koniec poślada to może przez kilkadziesiąt minut do kilku godzin być nieco zdrętwiały - to się zdarza, ale rzadko. Gorsza opcja, jak się trafi na zakończenie nerwowe, ale przy wbijaniu to poczujesz, bo ból jest wtedy konkretny. Poza tym w pośladzie jest tych zakończeń nieco mniej niż w innych miejscach, dlatego warto bić właśnie tutaj. Oczywiście to wcale nie znaczy, że nie można mieć pecha. Ale cóż, wtedy przydaje się pod ręką dziewczyna, która rozmasuje... Nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło..."

Koksownik:
"Mój kurs skrócony :P :Podziel pośladek na cztery części i wstrzyknij w górną-zewnetrzną. Odciągnij tłoczek i zaczekaj aż do strzykawki wejdą pęcherzyki powietrza, wtedy możes wstrzyknac, jesli wpłynie krew nie wstrzykuj, wyciagnij, zmien igle i sprobuj obok. Jeśli wstrzykniesz w żyłe to w najlepszym wypadku możesz kichnac krwią, kolesią z siłowni to się pewnie spodoba ale nie wiem czy tobie ;) No i oczywiście używaj strzykawek i igieł jednorazowego użytku oraz dezynfekuj miejsce zastrzyku. "

To tylko niektóre opinie osób mająceych już w tym temacie pewne doświadczenie. Jeżeli chciałbyś abyśmy zamieścili tu także twoją opinię lub masz jakieś pytania to proszę o kontakt Tutaj.

(C)2010 Zdravko Jovanowic dla portalu www.sterydy.info Wszystkie prawa zastrzeżone

Źródła: